Jak mám zhubnout?

"Nežerte", hýbejte se, spěte. Opakujte.

Je to tak jednoduché? Je i není :-)

Nežerte
To znamená vědomě jíst - najít svůj způsob stravování, který vyhovuje vašemu typu těla a životnímu stylu. Bude to vyžadovat experimentování, omezování, vytrvalost, vnitřní boje.

 

Podle mne cílem není zhubnout, cílem je vytvořit správné stravovací návyky, ve kterých je dobře vám i vašemu tělu. Pak má člověk optimální váhu sám od sebe a nemusí držet žádné diety. Nechcete zhubnout dočasně. Chcete to mít pořešno jednou pro vždy.

 

Tak konkrétně co mám dělat?:

1. Nehladovět a nepřežírat se - pravidelně jíst. Chcete aby vám bylo dobř při jídle i po něm. Učte se poslouchat a rozumět svému tělu a jeho signálům.
2. Jednou za týden pořádně vyhladovět - alespoň půl dne nejíst, jen pít vodu. Potom normální jídlo.
3. Hlídat bílý cukr - sladké vody, bílé pečivo, cukr. dorty, sušenky, alkohol…nerozhoupávat hladinu cukru v krvi
4. Pravidlo 80:20 - v 80% jíst podle pravidel, ve 20% si dovolit se “sprasit” - jíst cokoliv chcete

5. Nebojte se tuků. Tuky potřebujeme. Jsou bezpečnější než bílý cukr. Zdroje dobrých tuků - vajíčka, ořechy, rostlinné oleje, mořské plody. Když si občas dáte živočišné tuky - maso, sádlo, taky se nic neděje - vždy jde o poměr příjem energie: výdej energie. V zimě, v lese se vám bude na olivovém oleji a chřestu dost těžko pracovat :-).
6. Skladba potravin podle pyramidy (zdroj obrázku: BezHladovění.cz):

 

Hýbejte se

1. Znamená 2x týdně na hodinu zvednout tep srdce tak, abyste se silně zadýchali a pořádně spotili.(Aerobní trénink)
2. Během tohoto tréninku jděte jednou až dvakrát do maximálního tepu na pár vteřin - ono to ani déle moc nejde :-) (Anaerobní trénink)
3. 1x týdně hodinu silový trénink - posilovna, těžká práce na poli, stavbě, v lese.

Čím více se hýbete, tím více si můžete dovolit sníst a netloustnout.

Spěte

Znamená naučit se odpočívat, relaxovat, mít radost ze života. Stres mění fungování těla a ovlivňuje ukládání tuku, tak vznikají “manažerské pupky”.

Líbí se mi hláška z jednoho filmu, která to hezky dokresluje. V tomto filmu mladá dáma prohlašuje: “Já nejsem tlustá, já jsem nešťastná”.

Ano většina z nás ví co má ohledně stravy dělat, nebo nedělat. Otázkou zůstává proč tak mnoho z nás má problémy to dodržovat? To je téma na jiný článek…