Čtyři fáze výcviku

Tento článek je pro ty "čtivější" z vás,  kteří mají trpělivost a potřebu "jít do hloubky". Podrobněji zde popisujeme postup a principy koučovacího programu MojeSíla a jejich vazbu na nabízené programy.

Zájemců o celostní trénink se týkají všechny fáze.

Zájemců o trénink těla se týká Fáze I. - MojeTělo a částečně Fáze II. - MojeMysl.

Zájemců o čistě mentální trénink se týkají fáze II. - IV.

 

Fáze I. - MojeTělosila tela sebepoznani sebeovladani hubnuti obezita

Začínáme něčím jednoduchým - formujeme figuru, učíme vás thai box a tím upevňujeme sebevědomí - to je, řekněme hardwarová úprava - pokud to dokážete (nebo to už umíte), tak máte v krvi už i pravidelnost, sebekázeň, cílevědomost a díky thai boxu i zkušenosti se strachem, agresivitou a silou bojovníka - což jsou důležité “softwarové” prvky bojovníka. A máte za sebou první stupeň programu Mojesíla a otevřenou cestu k Fázi II.

Tělu se věnujeme ve všech programech, ale nejvíce v programech:

 

Fáze II. - MojeMyslpozitivni mysleni koucovani mysli objevovani neznama

Ve druhém stupni formujeme myšlení - softwarové úpravy.

Naše myšlení, stejně jako tělo, je buď ve formě, nebo je “rozteklé”, “beztvaré”.

Stejně jako v těle, které je ve formě, proudí jiná energie, tak i ve “fit” myšlení proudí jiná, živější energie než v myšlení bez kondice. Pozitivní myšlení je výsledkem harmonického proudění energie - Síly. Co trénujeme:

 • učíme se vidět, pozorovat své myšlení, získáváme odstup a schopnost zaměřovat pozornost
 • učíme se používat naše myšlení a ne být myšlením používán
 • opravdovost - říkám a dělám to, co si myslím a co cítím
 • otevřenost novým myšlenkám a novým zážitkům - mentální pružnost
 • sílu slova -  uvědomuji si sílu svých slov
 • mám jasno - vím co chci, co mi dělá radost, vím co nechci, co mě štve - v práci, vztazích, ve volném čase, umím jít na dřeň a přiznat si jaký jsem, po čem toužím, co si zakazuji, v čem se přetvařuji, kde mám svoje hranice, čemu uhybám - jsem k sobě upřímný, nelžu sám sobě
 • učíme se vidět a opouštět způsoby myšlení, které nám už neslouží a které nejsou naše
 • Začlenění těchto dovedností do běžného života dává našemu myšlení i životu tvar, sílu a jasnost.

Vlastní trénink probíhá tak, že si nejdříve tyto dovednosti podrobně vyjasníme, vysvětlíme na příkladech z našich životů - už to je ohromná škola a posun - vrhnout světlo vědomí na věci, které děláme více méně automaticky. Přiznat si současný stav. Zvážit, zda chci investovat čas a úsilí do změny. Rozhodnout se a jít do toho. Začít se chovat nově. Dělám to, protože jsem se rozhodl sám na základě poznání, ne protože to po mně někdo chce.

Tréninku myšlení jsou věnovány zejména programy:

 

Fáze III. - MojeSrdcekocink emoci krizi depresi nervu

Třetí stupeň jde zase hlouběji a pro mnoho z nás je velmi obtížnou disciplínou, které se vyhýbáme anebo říkáme: "Jsem v pohodě...". Zde už si nemůžu pomoci analogií z počítačového světa (hardware, software), protože počítače zatím emoce neznají. 

Ano, ve třetím stupni je čas vydat se do světa emocí, svým způsobem do ženského světa, do světa citlivosti, jemnosti, iracionality, krásna, inspirace, intuice, ale i zloby, zášti, deprese, žárlivosti, pomstychtivosti a to vše se střídá velmi rychle a nahodile, jako na emočním tobogánu.

Naše strukturované myšlení se nemá čeho chytit, rozpadá se při konfrontaci s mocnou říší emocí a zdánlivého chaosu.

A proč bych to sakra dělal? Protože naše síla, mužská síla, má kořeny, je vyživována právě touto půdou emocí nebo chaosu, chcete-li. Kvůli tomu se říká: “Za každým úspěšným mužem stojí silná žena.” Žena dodává půdu, zdroj, nestrukturovaný materiál, ze kterého muž svým záměrem a cílevědomostí vytváří něco, co má řád - výrobek, firmu, službu.

Nemluvím zde o mužích a ženách, spíše o mužském a ženském typu energie. V mužích i ženách jsou obě energie zastoupeny v různém "mixu". Takže klidně můžete mít ženské tělo s velmi silnou mužskou energií (a tím i vlastnostmi) a naopak. Vše je v pořádku...

Zde mají kořeny příběhy šéfů a sekretářek, nebo jiskřivá přítažlivost mužů a žen v rámci týmů. Do hry zde právě vstupují velmi silné síly tvorby, soulad a souhra mužské a ženské energie.

Lidé ve fungujících týmech jsou energeticky propojeni, spolutvoří a při tom zažívají nárůst vědomí, který je doprovázen velmi intenzivními, příjemnými pocity.

Je to milování svého druhu. A od tohoto energetického propojení je jenom krok k propojení tělesnému, což ty doma často nechápou :-). Ale to už je jiný příběh…

 

Myslíte si, že se vás iracionalita netýká? Tak malý testík:nechat prostor svym pocitum a smyslu zivota

 • Víte, že pití alkoholu vám nedělá dobře (alespoň ráno po pařbě vám to je určitě jasné) a přesto to děláte - iracionalita.
 • Víte, že nadváha je základem mnoha zdravotních problémů a přesto se přejídáte?
 • Víte, že pravidelný pohyb vám dělá dobře a přesto ho máte málo?
 • Víte, že v práci, ve které jste, vám není dobře a přesto v ní zůstáváte? (…chápu -  hypotéka, rodina, zodpovědnost, ale stejně, kolik času na ose života nám ještě zbývá? Je to dobrý obchod - peníze za životní čas?)
 • Pouštíte se do dobrodružství, která ohrožují vaše zdraví a vztahy, jen pro ten prožitek, pro tu chvíli vzrušení?
 • Koupíte si auto (anebo hodinky) protože jsou hezčí (čti dražší) a společensky více uznávané než jiné, které mají lepší technicko-užitné parametry ? Prostě z toho máte větší radost :-)

Mám rád iracionalitu a má v mém životě pevné místo. Díky ní více žiju.

Přijmout a zdravě začlenit svoji emocionalitu a iracionalitu, je klíčové pro udržení Síly a duševního zdraví. Naučit se vyjadřovat svoje emoce ve chvíli kdy vznikají způsobem, který neubližuje - to je cílem

Pokud máme tuto složku v sobě nefunkční, máme tendence se opíjet, přejídat, vyhledávat stále bláznivější dobrodružství - jak adrenalinové, tak milostné (což je vlastně podobné), hnát se za dalšími kariérními úspěchy, prostě nemáme spočinutí a nakonec se zhroutíme. Dostavují se krize a deprese. A právě tato zhroucení, jsou často impulzem že se začneme zabývat svojí emocionalitou.

 Emoce jsou jako řeky na naší Zemi. Pokud plynou ve svých přirozených korytech přinášejí život všemu kolem. Pokud vyschnou (potlačení emocí), tak vysychá a umírá vše kolem. Pokud se vylejí ze svých koryt přináší zkázu. Naučme se emoce respektovat a nechat je volně, přirozeně plynout a náš život bude stále svěží... 

Cílem našeho koučovacího programu je mít tuto ženskou složku aktivní v nás samých. Mít v sobě muže i ženu ve vzájemné souhře. Tato myšlenka není nová. Když se podíváte na sochy indických božstev, často vidíte propletené figury muže a ženy. Tyto sošky nevyjadřují pouze milostné spojení muže a ženy, ale odkazují i na harmonické propojení mužské a ženské energie, myšlení a emocí v rámci jednotlivce.

Dát chaosu a iracionalitě místo ve svém myšlení, je veliký krok kupředu. Je to přechod od odmítání k přijetí. Od boje ke spolupráci.

Tréninku emocí jsou věnovány zejména programy:

 

Fáze IV. - MojeDítědetske touhy jako lecba negativniho mysleni

Čtvrtý stupeň je naše dětská radost a hravost. Každý  z nás byl dítě, hravé a radostné, hravé a radostné jen tak bez cíle a smyslu, pro radost a hravost samu o sobě. Pro radost z objevování. Bez konzistence, pravidelnosti, dosahování, struktury a porovnávání. Beze strachu. 

Každé dítě umí zpívat, malovat, být kosmonautem, popelářem, závodníkem, dobrodruhem, detektivem, Supermanem, Batmanem, Jedaiem - než nám to dospělí doma a ve škole vymluví a upozorní nás, že “Život není sranda”.

“ To není dokonalé, tak to radši nedělej, to je trapné“ …a "Když si budeš jen hrát, tak se neuživíš” a “ Začni to brát vážně”, “Život je boj” a mnoho dalších dobře míněných rad, které nás mají chránit a připravit na život. Jenže současně nás připraví o naši dětskou duši, naši hravost, tvořivost, spontánnost, energii, schopnost žasnout a těšit se z maličkostí a vůbec se na něco těšit. Zavedou nás do světa povinností, pravidel, porovnávání a strachu. 

A právě naše krize, krize středního věku, smutky a deprese a zhroucení nás vedou zpět do našeho opuštěného světa dětství, který nám může znovu vrátit chuť žít a objevovat, jednoduše, jen tak pro radost z bytí…a proto se sem opět vracíme, ovšem dnes už vědomě, dobrovolně. Jsme schopni opravdu ocenit hodnoty dětského světa, právě pro naše zkušenosti s jeho ztrátou…

Tréninku této oblasti naší emocionality jsou věnovány zejména programy:

 

Fáze V. - MojeJednotacelkova zmena nova kvalita byti

Jaká fáze V? Vždyť měly být pouze čtyři?  To si jen dělám legraci, taková odměna pro ty, co dočetli až sem :-) Předchozí IV fáze jsou jako shromažďování ingrediencí pro Velké finále.

Jako když byste chtěli upéct skvělý koláč a přinesli byste si domů všechny ingredience - silné tělo, bystrou mysl, emoční svobodu, znalost svého poslání, zdravou citlivost a teď jste to celé spojili a použili k upečení toho nejlepšího koláče. V tom procesu hnětení a pečení všechny ingredience zmizí, spojí se a vznikne něco nového, něco co má novou kvalitu, která odráží kvalitu vložených ingrediencí, ale současně představuje kvalitu novou.

A to je “cílem” - Nový Já.

Užívejte si každý krok, protože Mistři jsou neustále na Cestě…k dalšímu Novému Já