Někdy se stane, že se vám „zasekne“ myšlení – stále se točíte v kruhu neodbytných myšlenek, přežvykujete stále dokola stokrát přežvýkané téma. Hlava stále jede, i když to momentálně není potřeba. Co s tím?
Máme k dispozici pasivní nebo aktivní techniky
Pasivní techniky od nás nevyžadují moc aktivity, nabízí okamžitou úlevu, která ale netrvá dlouho a po krátkém čase jsme tam, kde jsme byli na začátku, anebo je nám ještě hůř. Sem patří:
- Káva, cigarety, alkohol, jídlo – prostě návykové látky různého druhu.
- Hádky, konflikty, agresivní chování v autě – tady už to nějakou aktivitu vyžaduje, ale neřešíme přímo sami náš problém – jdeme na to oklikou přes jiné lidi.
Aktivní techniky od nás vyžadují více práce a námahy, ale na druhou stranu jejich účinek je dlouhodobější a po jejich použití se necítíme hůře než na začátku. Sem patří:
- Pohyb – jakýkoliv pohyb, u kterého se zpotíme a trvá alespoň 15–20 minut (chůze, běh, cvičení, práce, milování).
- Masáže – cílem je přesměrovat pozornost od myšlení k tělu – naředit myšlení tělem.
- Meditace zaměřená na tělo – nařiďte si mobil, ať vám vždy po minutě jemně zazvoní, nebo cinkne – a každou minutu zaměřujte pozornost na jednu část těla. Začnete první minutu zaměřením na svůj dech, druhou minutu na nohy, třetí minutu na pánev, čtvrtou na trup a ruce a pátou na krk a hlavu. Postupně, jak získáte zkušenost, můžete časy různě prodlužovat, anebo pracovat bez časových intervalů – prostě si jen pozorností projet celé tělo od chodidel až po hlavu.
- Napište si, co se vám honí hlavou, na papír – vypusťte, co máte v hlavě, na papír. Bez cenzury a kontroly pište, jak to přichází. Pište tak dlouho, dokud vám něco „teče“ na papír. Po čase se proud zpomalí, anebo se změní téma. Pokud už tyto myšlenky nechcete mít v hlavě, tak následně papír zahoďte. Kdykoliv se znova objeví ve vaší hlavě, představte si, jak je odkládáte na papír a do koše. Můžete ho také rituálně spálit nebo pustit po řece.
- S někým si promluvte – ať už o tématu které řešíte, anebo jen tak – milý rozhovor je léčivý, ke svému zdraví potřebujeme kolem sebe lidi, se kterými si rozumíme
- Domácí mazlíčci – procházka se psem, hlazení a péče o kočku…
- Kreativní práce rukama – malování, modelování, vyšívání, pečení, vaření, úklid 🙂
Cílem všech těchto technik je vystoupit z hlavy, naředit myšlení tělem, uvolnit se do těla a do pocitů. Mysl je jako sval. Když se přetěžuje, dostane „křeč“ a neumí se už uvolnit. Pak nefunguje správně jak má.
Správně fungující mysl se pohybuje lehce od tématu k tématu. Na ničem neulpívá déle než je potřeba. A hlavně – když není co řešit, tak je v klidu.
Nohama taky nešoupete když sedíte na židli. Tak proč myslíte když nemusíte?
Přeji hezký den s tichou myslí
Richard